עושים טוב בעמק

תכנית עשייה קהילתית שהוקמה על מנת לחזק את אוכלוסיית העמק ובית שאן ע"י העצמת האוכלוסיות המוחלשות בחברה. חיברותא, שחרטה על דגלה את העשייה הקהילתית כערך מוביל, מפעילה בתכנית 200 צעירים מידי שנה שמתנדבים ביישובים, במוסדות ובארגונים קבועים ברחבי העמק ובית שאן. הצעירים פועלים לעשייה חינוכית, חברתית וקהילתית עם  ילדים ובני נוער בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי, קשישים, נכים, בעלי צרכים מיוחדים ובשיתוף קהילות יישובי העמק. כך נוצרת מערכת יחסים מיוחדת, מעצימה ומפרה הנותנת ערך מוסף לשני הצדדים.

פותחים עתיד

החניכים מתנדבים בפרויקט ליווי וחונכות לילדים בגילאי בי"ס יסודי אשר פועל בשותפות עם תכנית "פותחים עתיד" בעמק המעיינות. חזון הפרויקט הוא להעניק לכל ילד בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של מדינת ישראל, את הביטחון, ההזדמנויות והכלים להצליח על ידי מימוש הפוטנציאל הייחודי הטמון בהם.

שביל העמק

שביל העמק הוא פרויקט חינוכי פרי יוזמת מכינת העמק והמועצה אזורית עמק המעיינות. השביל עובר במרבית אתרי הטבע, נוף, היסטוריה ומורשת של העמק וסביבותיו, במעיינות הרבים הפזורים במרחב ובסמוך לכל יישובי המועצה.

בית ספר דרור

בי"ס דרור אשר נמצא בקיבוץ מסילות הינו בית חינוך וטיפול בילדים עם לקויות תקשורת המאובחנים כילדים עם אוטיזם המונה כ- 40 ילדים.
החניכים מגיעים פעם בשבוע לעבודת התנדבות עם הילדים בכיתות השונות.

בשביל העמק -פרויקט קהילתי

מחזור ג' של מכינת העמק לקח על עצמו להקים פרויקט חדש ומשמעותי בעמק המעיינות, חניכי המכינה החליטו לפרוץ שביל חדש העובר ביישובים, באתרי המורשת, במעיינות ובפינות חמד שבאזור, השביל נקרא "שביל העמק".   מאז ועד היום משמש השביל כפלטפורמה לפעילויות חינוכיות רבות ומקודם ע"י שיתוף פעולה של עמותת חיברותא עם המועצה האזורית והחברה הכלכלית עמק המעיינות, רט"ג , רשות הניקוז והוועדה לשבילי ישראל. למרות ההתקדמות הרבה נראה כי מימוש הפוטנציאל הגלום בשביל טרם הגיע לסיומו. 

בית ספר ביכורה

במסגרת ימי ההתנדבות השבועיים של המכינה, מגיעים החניכים לבי"ס ומעבירים חניכה פרטנית לתלמידים בעלי לקויות למידה, בליווי הצוות החינוכי. כל תלמיד מורגש ובעל נוכחות כיוון שבית הספר מורכב מכיתה אחת בכל שכבה וכך נוצרת אווירה מאוד חמה ומשפחתית. עבודה מיוחדת זו מאפשרת לחניכים הכרות עם אווירה בית ספרית שונה ממה שהכירו עד כה, למידת שפה תרבותית חדשה והתמודדות חדשה ומאתגרת. 

גיל-עוז

עמותת "גיל-עוז" השוכנת בעמק המעיינות, הינה בית חם ומוסד ותיק ומוכר בעמק, הפועל עבור ותיקי האזור ומעניק פעילות ענפה במגוון תחומים לבני ה- 60+ ולמשפחותיהם. החניכים מתנדבים באופן שוטף לכל אורך השנה במרכז היום של גיל-עוז בליווי פרטני של קשישים, העברת משבצות תוכן לקבוצות קבועות וסיוע לצוות המרכז בהיבט התפעולי. החניכים שותפים לאירועי השיא של גיל-עוז, מעבירים ערבי שירה בציבור ומשתתפים בחוגים השונים המועברים במקום.